• türkler

  483.
  türkler
  -1 ... ertgrlgazi
 • geceye efkarlandıran bir şarkı bırak

  20.
  zeki Müren - elbet bir gün buluşacağız.
  1 ... ertgrlgazi
 • pan turan haritası

  1.
  Yıl:1919

  ABD'de yayımlanan "Pan-Turan" haritası... Anadolu Türkleri ve Orta Asya Türklerini bölen Ermenistan haritası ile... Milli Mücadele sayesinde Ermenistan projesi Erivan çevresine sıkıştırılsa da Türk Dünyası'nı bölmeyi başardılar.

  pan turan haritası
  ... ertgrlgazi
 • türk silahlı kuvvetleri

  1664.
  TSK temizlik hizmetleri Şehrinizi mikroplardan arındırır.

  türk silahlı kuvvetleri
  1 ... ertgrlgazi
 • trt tv

  1.
  31 OCAK 1968

  TRT TV YAYININA BAŞLADI.

  50 yıl önce bugün, TRT'nin ilk deneme televizyon yayını Ankara'daki Mithatpaşa Stüdyosu'nda başladı.
  Haftada 3 gün, üçer saat olarak başlayan deneme yayınları 1 yıl sonra haftada 4 güne çıktı.
  ... ertgrlgazi
 • günün karikatürü

  4282.
  günün karikatürü
  5 -2 ... ertgrlgazi
 • sabiha gökçen

  251.
  Dersim Zaferinin 80. yılını kutlu olsun.

  Sabiha Gökçen'i minnet, şükran ve rahmetle anıyor, manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum.

  sabiha gökçen
  4 -1 ... ertgrlgazi
 • çin seddi

  143.
  Çin Seddi, çinlilerin ruhlarını rahatsız eden, binlerce yıllık medeniyet övgülerine kara düşüren ve gizliden utançları olmakla beraber, Hunlara karşı hissettikleri bu aşağılık kompleksini perdelemek için, seddin Hun korkusu ve savunma amaçlı olmadığı, kendi içindeki ahalinin Hun diyarına göçünü engellemek için inşa edildiği yalanını söylerler.

  Julia Lovell
  2 -1 ... ertgrlgazi
 • navarin katliamı

  4.
  3000 türk yunanlılarca öldürüldü...

  19 ağustos 1821 günü kapılar açılınca, yunanlar hemen içeriye hücum etti ve kaçabilen 160 kişi dışında 3000 kişilik tüm nüfusu öldürdü.

  tarihçi george finlay, phrantzes adlı yunan bir rahibin katliama tanıklık ettiğini söyledi ve onun anlattıklarından yola çıkarak aşağıdaki tanımı yaptı:

  mermiler ve kılıçlarla yaralanmış kadınlar kaçmak umuduyla denize koştu, bu sırada kasten vuruldular. kollarında bebekleri olan annelerin kıyafetleri çalındı ve tek gizlenme yeri olan denize koştular, suda çömelirken insan olmayan tüfekli askerler tarafından vuruldular. yunanlar bebekleri annelerinin kollarından aldı ve kayalara vurdu. üç ve dört yaşlarındaki çocuklar denize atılarak boğuldu. katliam bittiğinde cesetler ya denize atıldı ya da sahile yığıldı ve bir salgın hastalık tehdidiyle karşı karşıya kalındı.
  3 -1 ... ertgrlgazi
 • para ile satın alınamayacak şeyler

  6.
  sağlık,
  zaman,
  mutluluk,
  sevgi ve huzur.
  1 ... ertgrlgazi
 • insan olmak

  230.
  Bir insana değer vermek, özen göstermek ona kıymetli olduğunu hissettirmek de bir kültürdür. Bunun eğitimi yoktur. Yolu insan olmaktan geçer.
  2 ... ertgrlgazi
 • araplar

  296.
  Şimdi birisi çıkıp; ''iyiki de kesip tecavüz etmişler yoksa müslüman olamazdık'' der, sinirlerimi zıplatır...

  araplar
  9 -4 ... ertgrlgazi
 • çomarları çıldırtacak bir resim bırak

  39.
  Türk'ün asil lideri...
  çomarları çıldırtacak bir resim bırak
  3 -1 ... ertgrlgazi
 • kartal savaşçıları

  2.
  Tarihin ilk Bordo Berelileri: "Kartal Savaşçıları"

  Kartal Savaşçıları; Büyük Hun imparatorluğunda sürekli askerlik yapan, askerlik dışında hiç bir işle uğraşmayan, özel yetiştirilmiş, üstün yeteneklere sahip askerlerdir.. Her çeşit silahı ustalıkla kullanabilirler.. Savaşlarda hızlı ve güçlü saldırılarıyla ün yapan bu askerlerin en büyük özellikleri, at kullanmaktaki ustalıklarıdır.
  Hepsi birer at uzmanı, at cambazıdır. At üzerinde yapamayacakları hareket yoktur. Dizginleri bırakıp yana yatmak, atın karnından dolanıp yeniden eyere çıkmak, dört nala gelip yanından geçen atı yakalayıp üzerine binmek, kement kullanmak... At ile Hızla ilerlerken, eyer üzerinde aniden geri dönüp, sağa sola yatarak, atı dört nala sürerken eyerine ters oturarak, attığı her oku hedefine ulaştırmak çok kolaydır kartal savaşçısı için.

  -Kartal Savaşçısı Seçimi-

  Seçmelerin ilk etabı, engelli uzun mesafeli at yarışıdır. At üzerinde doğardı Hunlar. At üzerinde yaşar, zamanla atlarıyla bir bütün haline gelirler. Bu nedenle ilk eleme, savaşçıların atlarını yönetme, onlara hakim olma yeteneklerini ortaya koymak için yapılıyordu. Aşılması gereken zorlu engeller, çukurlar, taşlar, çamurlu arazi bölümleri vardır. Bunlar aşılıp geri dönülürdü.

  Seçmelerin ikinci etabı, at sürerken ok atma yarışıdır. Bu at yarışlarından daha zorludur. Hem dikkat, hem nişancılık, hem de atı iyi idare etmek gereklidir.

  Seçmelerin üçüncü etabı, atlı oyundur. Aynı sıra üzerine on tane saplı, örme sepet, yüz adım aralıklarla yerleştirilir. Atın dizginleri serbest kalacak, savaşçılar ellerini kullanmadan, atları dizleri ve ayakları ile yönetecekler. Atlarını dörtnala sürerken, eyerlerinin üzerinde eğilip bu sepetleri teker teker alıp kollarına takacaklar, başlangıç yerine getirecekler. En kısa sürede on sepeti almak ve bunları düşürmeden taşımak gerekiyordu.

  Seçmelerin dördüncü etabı, at üzerinde, ters ok atımıdır. işte asıl Kartal Savaşçısı hareketi budur. Çin çok uğraşmıştır bu hareketin sırrını çözebilmek için. Önce at ile koşu... Çizgiye gelince aniden atı geri çevirme... At dörtnala giderken, çizgiye ulaşır ulaşmaz atın eyeri üzerinde geri dönüp, eyere ters oturup, ok salarak hedefi vurma... Bu hareketin en zor yanı, her savaşçının sadece bir kerelik şansı olmasıydı. O an çizgi üzerinde, çok ötesinde veya berisinde olmamak kaydıyla ok salmayan ve hedefi vuramayan elenirdi.

  Yarışmaya kaç savaşçı katılırsa katılsın, sadece kırk kişi seçilirdi. ister yüz kişi katılsın, ister onbin kişi.. sadece kırkı seçilirdi. Neden Kırk? Töre böyleydi. Hun töresi bunun böyle olmasını söyler.

  Seçmelerde son oyun kılıç oyunudur. Karar verilemeyince kılıç oyunu yapılırdı. Önceki etapları başarıyla geçen erler karşılıklı eşleşirler. Kılıçları sağ ellerinde, kalkanları sol ellerinde, birbirlerine kılıç üşürmeye çalışırlar. Öldüresiye değil, ancak bütün hünerlerini göstererek... Bildikleri bütün oyunları kullanarak, karşılarındakini zor duruma düşürmeye çalışırlardı. Kılıcı elinden düşüren veya kılıcı kırılan yenik sayılıp alanı terk ederdi.

  Etaplarından sonunda, juri üyeleri dört onbaşı seçerdi. Bu dört yeni kartal savaşçısı onbaşı, yoldaşlarını seçer ve juriye bildirirdi. Juri son kararını verdikten sonra; bu onlu ölene veya bağlanacakları Hanlarından yeni bir buyruk alana kadar ayrılamazlardı.

  Her Hun savaşçısının hayaliydi Kartal Savaşçısı olmak. Ancak bu çok zordu ve bunu sadece en iyiler başarabilirdi...
  1 -1 ... ertgrlgazi
 • turan taktiği

  21.
  Savaş sırasında okçu süvari birlikleri yıldırım hızıyla düşman birliğine ok yağdırıp şaşkına çevirirler, sonra öbür birlikler düşmanı çevirerek imha ederlerdi. Savaş sırasına yarım ay biçiminde açılırlar, merkezdekiler geri çekiliyormuş gibi görünür ve onları takip eden düşman, sağ ve sol kanatların kapanmasıyla çevrilmiş olurdu. Bu savaş usulüne Türkler kurt oyunu (Turan taktiği) adını verirlerdi.
  ... ertgrlgazi
 • günün karikatürü

  4275.
  günün karikatürü
  6 ... ertgrlgazi
 • cuma günü

  4.
  cuma günü
  2 ... ertgrlgazi
 • iyi fikir

  10.
  ihtiyacımız sadece bir fikir, ama iyi olandan...

  iyi fikir
  ... ertgrlgazi
 • kazım karabekir

  305.
  (26 Ocak 1948)

  Millî Mücadele kahramanlarından Kâzım Karabekir hayatını kaybetti...

  kazım karabekir
  6 ... ertgrlgazi
 • karlofça antlaşması

  29.
  (26 Ocak 1699)

  Osmanlı imparatorluğu, savaşı kaybettiği Kutsal ittifak ile imzaladığı Karlofça Antlaşması sonucuyla ilk büyük çaplı toprak kaybına uğradı.
  Haritada lejantla gösterilmiş yerler (Rus Çarlığı hariç) Osmanlı'nın kaybettiği topraklardır.

  karlofça antlaşması
  -1 ... ertgrlgazi
 • yeni şeyler getiriyorum